O Firmie   Budowa   Oferta   Pytania   Prasa   Referencje   Kontakt


BUDOWA PRZEPOMPOWNI


WYTYCZNE

dot. budowy układów sterowania przepompowni kanalizacyjnych

Poniższe uwagi mają na celu pomóc inwestorowi w wyborze sprawdzonych rozwiązań przy zamawianiu układów sterowania do przepompowni kanalizacyjnych .



1. Napięcie pracy obwodów automatyki i sterowania

Najczęściej w układach sterowania wykorzystuje się napięcie 230 V prądu przemiennego (cewki styczników, liczniki motogodzin). Pozostałe obwody tj. automatyki, sygnalizacji i alarmowy wykorzystują napięcie 24 V lub 12 V DC. Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo obsłudze .

2. Pomiar poziomu w studni

Podstawowym elementem automatyki przepompowni jest pomiar poziomu ścieków . Obecnie wykorzystuje się do tego celu wyłączniki pływakowe lub sondy hydrostatyczne . Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sonda hydrostatyczna w wykonaniu kanalizacyjnym . Wyłączniki pływakowe wymagają okresowego czyszczenia i w zasadzie nie powinny być używane do sterowania podstawowego przepompowni . Sondy wykorzystujące zjawisko przewodzenia prądu w wodzie ( kondukcyjne ) również nie zdają egzaminu w ściekach komunalnych.

3. Układ automatyki

Obecnie obserwuje się tendencję do łączenia wszystkich elementów sterowania w jednym urządzeniu jakim jest sterowniki mikroprocesorowy . Polega to na tym , że sterownik odczytuje wszystkie informacje , przetwarza je i załącza odpowiednie urządzenia ( styczniki , syreny alarmowe itp. ) zliczając przy okazji motogodziny pracy pomp . Wadą takiego rozwiązania jest to , że w przypadku awarii sterownika wszystkie układy przestają działać jednocześnie . Naprawa sterownika związana jest z wysłaniem go do twórcy oprogramowania co z kolei powoduje niedopuszczalny przestój przepompowni . Rozwiązaniem bardziej niezawodnym jest podział sterowania na osobne bloki ( automatyki , sygnalizacji , alarmowy , itd. ) . Podstawowy człon automatyki powinien być wykonany jak najprostszymi środkami , tak ażeby naprawa nie sprawiała problemów .

4. Sygnalizacja alarmowa

Lokalna sygnalizacja alarmowa powinna jednoznacznie wskazywać obsłudze przyczynę awarii , a nie tylko sam fakt jej wystąpienia . Stosowanie w obiektach bezobsługowych syren alarmowych wiąże się z rozważeniem wpływu jaki taka syrena będzie miała na okolicznych mieszkańców i czy przyniesie to zamierzony efekt czyli powiadomienie dyspozytora o awarii . Obecnie rezygnuje się z syren na rzecz zdalnego monitoringu komputerowego .

5. Lampki kontrolne

Każda rozdzielnica wyposażona jest na ogół w zestaw lampek kontrolnych ( pracy pomp , awarii itp. ). Dawniej najczęściej stosowano w tym celu żaróweczki, obecnie zostały one wyparte przez diody LED.

6. Sterownie rezerwowe

Obiekty bezobsługowe do jakich zaliczane są przepompownie wymagają niezawodnego układu sterowania . Regułą powinno być to , ażeby przepompownia posiadała dwa niezależne układy sterowania np. układ podstawowy oparty na sondzie hydrostatycznej oraz układ rezerwowy oparty na wyłącznikach pływakowych. Przejście na sterowanie rezerwowe powinno następować samoczynnie gdy poziom ścieków przekroczy stan uznawany za bezpieczny .


PODSUMOWANIE

  • do pomiaru poziomu ścieków używaj sond hydrostatycznych w wykonaniu kanalizacyjnym ,
  • dziel sterowanie na odrębne bloki funkcyjne ,
  • używaj monitoringu do kontroli pracy przepompowni ,
  • do sygnalizacji używaj kontrolek z diodami LED ,
  • stosuj dwa układy sterowania : podstawowy i rezerwowy ,


    Poniżej przedstawiono przykładową dokumentację elektryczną wykonaną w oparciu o ww. wytyczne.


    DOKUMENTACJA ELEKTRYCZNA

    Przedstawione schematy dotyczą typowej przepompowni kanalizacyjnej wyposażonej w dwie pompy . Dla lepszej czytelności pominięto w nich takie elementy jak : wyłączniki różnicowo - prądowe , amperomierze , liczniki motogodzin oraz układy gasikowe styczników i przekaźników .

    1.Obwody siłowe i zasilania 24 V

    Z przedstawionego schematu wynika , że jako zabezpieczenie pomp zastosowano bezpieczniki oraz przekaźniki termiczne , jest to zabezpieczenie minimalne . Na ogół pompy wyposażone są dodatkowo w czujniki termiczne uzwojeń silników oraz w czujniki szczelności . Takie wyposażenie pomp powinno skutkować zastosowaniem dodatkowych urządzeń zabezpieczających w układzie sterowania , które będą odbierały sygnały z czujników .
    Układ kontroli faz UKF zabezpiecza pompy przed pracą niepełnofazową .
    Styczniki pomp załączane są stykami przekaźników P1 i P2 .
    Napięcie z transformatora bezpieczeństwa po wyprostowaniu przez mostek M wykorzystywane jest do zasilania obwodów automatyki i sygnalizacji alarmowej .
    (29kB)

    2.Obwód automatyki pomp

    Obwód sterowania umożliwia pracę w trybie ręcznym jak i automatycznym . Do wyboru trybu pracy wykorzystuje się odpowiednio przełączniki PL1 i PL2 .

    Tryb ręczny :
    W trybie ręcznym pompę załącza się przyciskiem START a wyłącza przyciskiem STOP . Styki przekaźników P1 i P2 służą do podtrzymania pracy po zwolnieniu przycisku START . Normalnie można wypompować ścieki do poziomu L2 . Przytrzymanie przycisku START umożliwia wypompować ścieki do poziomu L1 ( suchobieg ).

    Tryb automatyczny (sonda hydrostatyczna) :
    Obwód automatyki składa się z dwóch niezależnych układów :

    Gdy ścieki w studni osiągną poziom L3 to załączana jest pierwsza pompa , która pracuje do momentu aż poziom nie spadnie poniżej L2 . Jeżeli pomimo pracy jednej z pomp poziom wzrośnie do wartości L4 to załączana jest dodatkowo druga pompa .
    Poziomy L1 i L5 wykorzystywane są do sygnalizacji alarmowej odpowiednio suchobiegu i maksimum .
    Regulator MRP5 zapewnia naprzemienną pracę pomp .
    W momencie awarii sterowania podstawowego sterowanie pracą pomp przejmuje SA 2 , którego styki L6' i L6'' dublują odpowiednio styki poziomów L3 i L4 . Przejście na sterowanie rezewowe następuje samoczynnie gdy poziom ścieków osiągnie wartość L6 (wyłącznik pływakowy WA) .
    Zabezpieczenie przed suchobiegiem w tym trybie pracy stanowi wyłącznik pływakowy WS ( poziom L0).
    Styk UKF zabezpiecza przed pracą niepełnofazową ,a styki Z1 i Z2 wyłączają pompy gdy zadziałają ich przekaźniki termiczne .
    Jeżeli pompy posiadają dodatkowe zabezpieczenia ( temperatury uzwojeń , szczelności , itp. ) to ich styki rozwierne należy połączyć szeregowo ze stykami od przekaźników termicznych .

    (103kB)



    Tryb automatyczny (wyłaczniki pływakowe) :


    Zbudowanie podobnego układu sterowania w oparciu o wyłaczniki pływakowe wymaga zastosowania dodatkowego modułu , który będzie zapewniał naprzemienną prace pomp .
    Poniższy schemat przedstawia takie rozwiazanie wykonane w oparciu o przełącznik APP2


    (98kB)
    (c) MIKROMAD